Atık Sorunu

Nükleer enerjinin 50 yıllık geçmişinde yatırılan 100 milyarlarca Dolar’a karşın atık sorununa hiçbir çözüm üretilemedi.

Nükleer endüstrinin bize inandırmaya çalıştıklarının aksine, nihai atık saklama çözümünün bulunamamış olması sebebiyle güvenlik sorunları bununla bağlantılı olarak artmaktadır. Atıkların geri dönüşümü yalanı ise çok daha kirli ve büyük riskler taşıyan bir süreçtir.

Ortalama bir nükleer reaktör yıllık 25-30 ton arası atık üretmektedir. Bugüne kadar dünya üzerinde üretilmiş 340,000 ton atığın üçte biri, yaklaşık 110,000 tonu tekrardan işlendi. Bu işlem büyük miktarda radyoaktif atığın denize ve havaya salınması sebebiyle insan sağlığına ve çevreye yönelik büyük riskler yarattı.

A.B.D. yakın zamanda Yucca Dağı nihai depolama projesini insan sağlığına ve çevreye karşı oluşturduğu riskler sebebiyle askıya aldı. İsveç’in nükleer atıkları granit kayalarının içinde saklama projesi de askıya alındı. 

Endüstrinin mevcut çözümü ise atıkları yer altına gömerek veya Sibirya gibi uzak bölgelere taşıyarak gözlerden uzak tutmak. Almanya'daki Gorleben'de ve A.B.D.'deki New Mexico'daki bu gibi tesisler yer altı suları; dolayısıylada bölgede yaşayanlar ve çevre için büyük riskler oluşturuyor.

Mevcut atıklar için geçici tek çözüm, üretildikleri yerde, yer üstünde, ve kuru saklama yöntemleri. Ancak tabiki tek gerçek çözüm atıkları hiç üretmemek.