''Temizlik'' ölçütleri Fukuşima'da işleri daha da kötüleştiriyor

Yolsuzluk ve hasır altı Fukuşima Felaketi kaynaklı radyasyonun kontrol altına alınmaktan çok yayılmasına sebep oluyor. Japonya adyoaktif atıkları atık yakma tesislerinde imha ederek bütün ülkeye -ve diğer ülkelere de- radyasyon yayıyor. Sorunları hasır altı etmenin işleri daha kötü hale getirdiği görülüyor. Japonya bir kez daha bu stratejinin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlıyor. Daha önce de belirtildiği gibi Japon yetkililer Fukuşima'dan yayılan radyasyonun miktarını azımsayarak Japon halkının ve A.B.D. denizcilerinin hayatlarını riske attı.

Uzmanlar Japonya'nın temizlik çabalarını anlamsız olarak nitelendiriyor... etrafa daha fazla radyasyon yaymaktan başka bir işe yaramayan sonu olmayan bir görev

Tepco radyasyon miktarını gizlemek için radyasyon ölçüm cihazlarını kalın metal parçalarla ve yabancı objelerle bloke etmek gibi sıra dışı yöntemler uyguladı. Bir de buna bakın

Önde gelen Japon haber kaynaklarında Asahi ise ''Çarpık Temizlik'' başlıklı bir dizi yazıda yolsuzluğun ve yetersizliğin düzeyini ortaya koydu.

Örneğin:

 • Fukuşima'daki temizlik işçileri radyoaktif serpintiye maruz kalan toprak ve yaprakları nehirlere döktü. Radyasyona maruz kalmış binalara sıkılan su tekrardan doğaya bırakıldı. Amirler işçilere radyoaktif atıkların toplanması ve imhası ile ilgili kuralları boş vermelerini söyledi.
 • İmzalanan anlaşmalarda oluşturulan kurallarda Çevre Bakanlığı şirketlere toplanan toprakların ve yaprakların torbalara konmasını ve radyoaktif maddelerin daha fazla yayılmamasının garanti altına alınmasını şart koşuyordu. Evlerin çatılarının ve duvarların el veya fırça ile temizlenmesi gerekiyordu. Basınçlı spreylerin, radyasyonlu suların daha fazla yayılmasını engellemek amacıyla, sadece oluklarda kullanılması ile sınırlandırılması gerekiyordu. Temizlik sırasında kullanılan suyun bakanlığın kuralları uyarınca toplanması gerekiyordu. 
 • 11 ile 18 Aralık tarihleri arasında dört Asahi muhabiri Fukuşima'nın farklı bölgelerinde 130 saat boyunca gerçekleştirilen çalışmaları takip etti.
 • Naraha, Litate ve Tamura'daki 13 noktada işçiler toplanan toprak, yaprak ve de temizlik için kullanılan suları doğru şekilde imhaları için güvenli şekilde saklamak yerine döktüler.
 • 11 farklı noktada fotoğraflar çekildi.
 • Haberciler, anlaşma imzalanan şirketlerin veya maddelerin atılması için anlaşılan taşeron firmaların yetkililerinin direktiflerini uyguladıklarını belirten 20 işçi ile görüştü. İşçilerin hemen tamamı belirtilen sıkı güvenlik kuralları uygulandığı takdirde temizlik işinin asla bitemeyeceğini belirtti.
 • Asahi muhabirleri Naraha'daki noktada amirlerden birinin işçilere kesilen çimlerin yol kenarlarına atmalarını söylerken kaydedildi.

Dahası:

 • Fukuşima'nın 1 No.lu reaktöründen kaynaklanan serpintinin temizliğinde çalışan işçiler kaygılarını dile getirdi. Hatta bir tanesi yaptıklarından dolayı özür diledi.
 • Ancak onlar temizlik işleminin en alt kademesindeydi ve sözleri amirleri tarafından göz ardı edildi.
 • Dai Nippon İnşaat şirketinden bir amir gözetimi altındaki yaklaşık 30 işçiye poşetlere sığmayan maddeleri atmaları veya pembe teyp ile sınırlandırılmış bölgenin dışına taşımaları direktifinde bulundu. Amirin bulunmadığı dönemlerde de yerini alan yetkili benzer talimatlar verdi.
 • Bir işçi çalışmanın temizlik olarak adlandırılıp adlandırılamayacağını sorguladı. Amirinin 27 Kasım'da verdiği talimata karşı çıktı ve konuşmalarını kaydetti.
 • İşçi ''Bu maddeleri atmak doğru mu?'' diye sordu.
 • Amirin cevabı: ''Evet, evet, önemli değil. Çünkü yapacak birşey yok.''
 • İşçi ''Her ne kadar talimatları uygulasam da, nehri kirlettiğim için özür dilerim'' dedi.

Gerçekten de ''temizlik uygulamaları'' genellikle radyasyonu havaya salıyor... ve daha tehlikeli hale getiriyor:

 • Olukların yakınında havadaki radyasyon miktarı temizlikten önce saatte 0.8 mikrosievertti. Su sıkıldıktan sonra miktar 1.9 ile 2.9 mikrosievert arasındaydı. Ölçülen miktarların üst sınırı bölgenin boşaltılma limitlerine yakındı.
 • Bazı durumlarda evlerdeki radyasyon seviyeleri temizlikten sonra yükselirken, işçiler radyoaktif maddelerin rüzgar ile taşındığından şüphelendi.

Doğru yapılan tek temizlik işi radyasyon ölçüm cihazlarının yakınındakileri gibi görünürken, bu yanlış ölçümlere sebep oluyor:

 • Bize sadece ölçüm noktalarının etrafındaki alanların temizlenmesi söylendi.

Daha da kötüsü, Japonya radyoaktif atıkları atık yakma tesislerinde imha ederek bütün ülkeye -ve diğer ülkelere de- radyasyon yayıyor.

Ana temalarımızdan biri bu sorunları hasır altı etmenin işleri daha kötü hale getirdiği. Japonya'da bir kez daha bu stratejinin ne kadar yanlış olduğunu kanıtlıyor...

Kaynak: Global Research