Mücadeleden asla vazgeçmeyin!

Nükleer atık tesislerine ev sahipliği yapan Gorleben’de 36 yıldır nükleer karşıtı mücadele sürüyor. Mücadelenin öncüsü olan Çiftçiler Birliği üyesi Monica Tietke, Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santralle ilgili Akkuyululara seslenerek “Mücadeleden asla vazgeçmeyin!” dedi.Gorleben’de çiftçilerin verdiği nükleer karşıtı mücadelenin önemini anlatan Tietke, “Evet, nükleer atık taşıyan ‘castor’ varilleri orada duruyor, ama mücadelemiz sayesinde buraya bir nükleer atık geri dönüşüm tesisi kurulmadı ve nükleer santral yapılmadı” diye konuştu.
Heinrich Böll Stiftung Türkiye’nin “Almanya’da Enerji Dönüşümü” gezisi kapsamında, organik tarımla uğraşan Çiftçiler Birliği’nden Monica-Eckhard Tietke ailesi Türkiyeli gazetecileri evlerinde ağırladı.

DESTEK BÜYÜK

Tietke, nükleer atık nihai depolama tesisinin inşa yeni olarak Gorleben’in seçildiği 1977’den beri özellikle büyük şehirlerde kendileri için düzenlenen nükleer karşıtı eylemlere 500 bin kişinin katıldığını söyleyerek, ülke genelinde kendilerine verilen desteğe dikkat çekti. Bu desteğin, kaybettikleri davaların tazminatları için zaman zaman maddi desteğe de dönüştüğünü dile getiren Tietke, “Almanya’nın en önde gelen avukatları bizim için uğraştı. Hukuki süreç için Gorleben Adli Dayanışma Grubu kuruldu” dedi.

TAŞINAMAYAN SİYASİ KARAR

“Biz çiftçiyiz, tarlamızı yanımıza alıp gidemeyiz ki!” diyen Tietke, bölge insanının hemen hemen hepsinin nükleer karşıtı olduğunu söyledi. Tietke, “Bölgenin nüfusu 50 bin, en son yaptığımız büyük gösteriye katılanların sayısı da 50 bindi” diye konuştu.

Nihai nükleer atık depolama merkezinin inşa yeri olarak Gorleben’in seçildiği 1977’de bölgenin nüfusunun 35 bin olduğunu ifade eden Tietke, o dönemde sadece iki hafta içinde tesise karşı 22 bin imzanın toplandığını anlattı. Tietke, “1979’da Hannofer’e kadar 500 traktörle eylem yapmıştık. Almanya siyasi tarihinde ilk kez bir eyalet başbakanı şöyle demişti:  ‘Bu nükleer tasarımız siyasi olarak taşınamaz bir hale geldi’. 30 sene önce bölgeden Hristiyan Demokratlara yüzde 80 oranında oy çıkardı, şimdi bizi bütün partilerin içinde olduğu ortak meclis yönetiyor”

KARAR SİYASİ

Organik tarım işletmecisi olan Tietke, konunun en baştan, uluslararası alanda tartışılmasını istediklerini söyleyerek şöyle konuştu: “Atıkların tuz içine depolanıp depolanmayacağı bile tartışmalı. Biliyoruz ki böyle bir depolama hiçbir zaman güvenli olmayacak. Bu atıklar yer altında mı depolanmalı, yer üstünde mi? Tuz doğru bir çevreleyici madde mi?  Bu atıklar gömüldükten sonra çıkarılabilecek mi?”

SARI BETON PİRAMİTLER

Bölge insanı pek çok eyleme imza atmış. Bu eylemlerin pek çoğunun baş rolünde ise, nükleer karşıtı mühendislerin buluşu sarı beton piramitler var. Çiftçiler, atık treninin gelmesinden hemen önce bu piramitleri raylara döşüyor ve her bir piramitin içinden dört kişi ellerini kenetliyor. Polisin, eylemciler birbirinin elini bırakmadığı sürece onları, kollarını kırmadan göz altına alması çok zor olduğundan, yol uzun süre kapatılmış ve atık nakliyatı da geciktirilmiş oluyor. En son yapılan eylemde çiftçiler tam 15 saat raylarda atıkların geçmesine izin vermedi.

Son castor nakliyatında nükleer karşıtı protestolar nedeniyle 20 bin polis görev yaptı ve sadece polis ve güvenlik için 30 milyon avro harcandı.

KİM NE DEDİ?

Çiftçiler Birliği’nden Eckart Krüger: Sadece kalıcı tesislere değil, nükleerle ilgili bölgemizde yapılan tüm tesislere karşıyız. Gorleben politik bir seçim.  Çiftçiler olarak hem ürünlerimizin geleceğinden hem de çocuklarımızın geleceğinden endişeliyiz. Çernobil kazası bize güç verdi. 1979’da 100 bin insan traktörlerle Hannover’e gittik. Traktörlere yüklediğimiz gübreleri hükümet binasının önüne döktük. Hükümet başaramayacağını anladı. Burada nükleer atıkları işleyemeyeceklerini anlayınca Fransaya gönderdiler. O zaman burada Hür Wentland Cumhuriyeti ilan ettik. Her yıl buraya nükleer atık getiriliyor. Her yıl da direnişimiz sürüyor. Buradan göç eden olmadı. Burada kalıp birlik oluşturuyoruz. Geçici depolma sahasında çalışan kasabalılarla zaman zaman aramızda sürtüşmeler oluyor.

Şoför Andreas Naylas: Castor varilleri ile test yaptıklarını gururla anlatıyorlar. Ancak tüm testler bir varille yapıldı. Burada büyük kampanyalar yapıyoruz. Tüm kasabalı buna katılıyor. Polis eylem zamanlarında özellikle biber gazı kullanıyor. Basının olmadığı yer de şiddet uyguluyor.

 

 

--Filiz Yavuz--

Kaynak: Birgün