Güney Kore'de onaylanmayan parçalar sebebiyle iki nükleer reaktör kapatıldı

Güney Koreli bir yetkili, iki nükleer reaktörde bazı parçaların denetimden geçmeden kullanıldığının ortaya çıkması sebebiyle kapatıldığını söyledi. Bilgi Ekonomisi Bakanı Hong Suk-woo bu parçaların ''temel'' parçalar olmadığını ve bir güvenlik tehtidi oluşturmadığını söyledi. Parçalar arasında nükleer endüstri sertifikaları gerektirmeyen sigortalar, soğutma fanları ve güç anahtarları bulunuyor. Hong, bu kapatmalar aynı zamanda, önümüzdeki aylarda ''beklenmedik'' elektrik kesintileri anlamına da gelebilir dedi ve ekledi 5,000'in üzerinde parça başka endüstrilerde de kullanılabilir ancak nükleer reaktörlerde kullanılabilmeleri için uluslararası sertifikaya ihtiyaç duyarlar. 

Parçaların hemen hemen tamamı, ülkenin güneyinde, iki reaktörün kapatıldığı Yeonggwang Nükleer Santrali'nde kullanıldı.

Bakan, "Sertifikasız parçaların yaygınca kullanıldığı iki reaktörde ayrıntılı güvenlik taramaları gerekiyor'' dedi.''İki reaktörün kapatılmasıyla önümüzdeki kış aylarında beklenmeyen güç kesintileri kaçınılmaz''.

Bakan parçaların 820 milyon won ($750,000, £467,800) değerinde ve 2003 yılından beri sekiz tedarikçiden sağlandığını söyledi. Ülkenin elektriğinin %35'ini sağlayan 23 nükleer reaktörde geçtiğimiz aylarda bir dizi arızalar meydana gelmişti.  

Sinop'ta nükleer santral kurmak isteyen KEPCO'nun alt kuruluşu olan KHNP tarafından işletilen Kori Nükleer Santrali'ndeki bir reaktör Ekim ayında, Yeonggwang Nükleer Santrali'ndeki altıncı ünitesi ise Temmuz ayında kapatılmıştı