Fukuşima'nın soğutması kesildi

Suyun altında, güvenli bir sıcaklıkta tutulması gereken kullanılmış yakıt çubuklarının içerisinde durduğu havuzlara su pompalayan sistemin elektriği kesildi. Japonya'nın Fukuşima nükleer santralindeki dört atık havuzu, elektrik kesintisine bağlı olarak, 15 saatten uzun bir süredir taze soğutma suyu bekliyor. 11 Mart 2011'de deprem ve tsunami nükleer santralin güç ve soğutma sistemlerini yerle bir etmiş ve üç reaktörde çekirdek erimesine ve de atık havuzlarının aşırı ısınmasına sebep olmuştu. Santral o günden bu yana geçici çözümlerle idare ediyor.

Santralin işletmecisi Tepco havuz sıcaklıklarınıın güvenli seviyelerde kaldığını ve havuzların en az dört gün daha taze soğutma suyu olmadan güvenli kalabileceğini söyledi.

Şirketin bir yetkilisi Masayuki Ono, Tepco'nun onarımlar işe yaramazsa ikinci planlarının olduğunu söyledi. ''Eğer durum kötüleşirse yedek su enjeksiyon sistemimiz var.''

Hükümetin başsözcüsü Yoshihide Suga kaygıları azaltmaya çalıştı. Suga, ''Bir manada kaygılara hiç yer bırakmayacak tedbirleri işleme koyduk'' dedi.

Santraldeki yönetim merkezi Pazartesi akşamüstü 7'de güç kesintisi yaşadı. Elektrik hızla geri kazanıldı ancak havuz pompalarında geri gelmedi. 

Dört havuzdaki sıcaklıklar biraz yükseldi ancak Tepco'nun açıklamasına göre şirketin hedefi olan 65 derece Celsius'un oldukça altında.

Ünite 4 için, kullanılmış yakıt ve yeni yakıt çubuklarının bulunduğu, yakıt havuzu Salı sabahı 10'da 25C'den 30.5C'ye yükseldi. Bütün reaktörler için ortak olan bir havuz 28.6C'ye yükseldi, Ünite 1 havuzu 17.1C'de ve Ünite 3 ise 15.9C'de.

Tepco reaktörlerde başka bir anormallik olmadığını söyledi.

 

Kaynak: Guardian