Fukuşima nükleer santralinde yeni sızıntı

Japonya'daki Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki yeraltı soğutma havuzlarından birinde yeni bir sızıntının bulunduğu bildirildi. Nükleer santrali işleten Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO), hasarlı reaktörler ve kullanılmış yakıt çubuklarını soğutmak için kullanılan suyun depolandığı 3 numaralı havuzdan yaklaşık 3 litre radyoaktif suyun sızdığının belirlendiğini açıkladı.

Santraldeki 7 yeraltı su tankından 2'sinin cumartesi gününden bu yana su sızdırdığını belirten TEPCO, sızan radyoaktif suyun okyanusa karıştığının sanılmadığını ifade etti.

Geçen hafta nükleer santralin 2 numaralı havuzundan yaklaşık 121 bin litre radyoaktif su sızıntısı olmuştu.

Japonya'nın kuzeydoğusunda 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan dev tsunami, Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açarak Çernobil'den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketine neden olmuştu. Üç reaktörün erimesi, radyasyon sızıntısına yol açmış ve bölgede yaşayan 160 bin kişi tahliye edilmişti. Felaketin ardından ülkedeki 50 reaktör geçici olarak kapatılmış, sadece 2'si tekrar açılmıştı.

 

Kaynak: Hürriyet