Fukuşima felaketi'nin maliyeti 125 milyar dolara ulaşabilir

Geçen yılki felaketten sonra yıkıma uğrayan nükleer santralin işletmecisi daha fazla devlet desteği isterken, şimdiye kadar ayrılan 5 trilyon yenlik (62.5 milyar USD) temizlik maliyetinin ikiye katlanabileceğini söylüyor. TEPCO (Tokyo Elektrik Güç Şirketi) Çarşamba günü sunduğu ''eylem planı'' yönetimi planı ile başvuruda bulundu. Japonya'nın Kuzeydoğusundaki Fukuşima Dai-Ichi santralindeki kaza ve diğer nükleer santrallerinin kapanmasıyla finansal olarak çakılan TEPCO, devlete bağlanmış ve kendisine 1 trilyon yenlik kurtarma paketi sağlanmıştı.

Bitik durumdaki santralin sökümü, zararların giderilmesi ve temizliğin tam olarak ne kadara mal olacağının hesaplanması için sürekli baskı yapılan TEPCO Başkanı Naomi Hirose bunu bilmenin imkansız olduğunu söyledi.

Ancak bir açıklamada şirket iki olası senaryonun altını çizerken, senaryolardan bir tanesinde maliyetlerin10 trilyon yene (125 milyar USD) ulaşabileceğini, TEPCO'nun bu parayı özel finans kurumlarından bulmasının çok zor olduğunu ve devletten daha fazla finansal destek istemek zorunda kaldığını ifade etti.

Geçen yıl Mart ayındaki devasa deprem ve tsunamiden sonra Tokyo'nun Kuzeyindeki Fukuşima Dai-ichi santralinin dört reaktöründe soğutma sistemleri devre dışı kalmış ve radyasyon sızıntısına sebep olmuştu. Çernobilden sonra en kötü nükleer felaket sebebiyle onbinlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Yetkililer, ogünden bu yana santraldeki durumun kontrol altına alındığını, ancak geçici çözümlerle bu durumun sağlandığını ve başka bir büyük depreme dayanıp dayanamayacağına dair kaygıların devam ettiğini söylüyor. TEPCO yetkilileri arızalı reaktörlerin tamamen sökümünün yaklaşık 40 yılda tamamlanabileceğini ve astronomik tazminatlara ek olarak devasa bir finansal yük oluşturduğunu söylüyor.

Kurtarma paketine ek olarak hükümet TEPCO'ya 2.5 trilyon yen (31.3 milyar USD) daha aktardı ve felaket sonrası tazminat ve temizlik için en az 5 trilyon yen daha ayırdı.

Çarşamba günü şirket yöneticileri, TEPCO'yu tekrar canlandırmak için oluşturdukları planlarının anahatlarını paylaşırken, maliyetleri kısarak daha rekabetçi bir yapıya sahip olmayı ve uzun vadede şirketin kamu hizmetleri şirketi olarak devam etmesinin hükümetin enerji sektöründeki rekabeti arttırma stratejisine ters düşeceğini iddia ediyor. 

Tokyo bölgesine hizmet veren ve dünyanın dördüncü büyük elektrik sağlayıcısı olan şirket batmaktan kurtulmak için elektrik fiyatlarını arttırdı ve bazı taşınmazlarını sattı.

TEPCO geçen hafta Nisan-Eylül dönemi için 299.5 milyar yen (3.7 milyar USD) zarar açıklamış, bir yıl önce aynı dönemdeki zarar ise 627.3 milyar yen olmuştu. 31 Mart'ta sonuçlanacak mali yıl için öngörülen zarar ise daha önceki 160 milyar yenlik (2 milyar USD) tahminden daha az olarak 45 milyar yen (563 milyon USD).

 

Kaynak: AP