ABD Deniz Kuvvetleri denizcileri Japon TEPCO'yu radyasyon sebebiyle dava ediyor

Sekiz ABD Deniz Kuvvetleri denizcisi Tokyo Elektrik Şirketi'ne (TEPCO) Tsunami sebebiyle çekirdek erimesi gerçekleşen Fukuşima nükleer santralinden kaynaklanan radyasyonun tehlikeleriyle ilgili yalan söylediği iddiasıyla yüz milyonlarca dolarlık tazminat davası açıyor. Güney Kaliforniya Federal Mahkemesi'ne yapılan başvuruya göre denizciler TEPCO'yu, 11 Mart 2011'de gerçekleşen deprem ve tsunamiden sonra USS Ronald Reagan uçak gemisinin yardım çalışmalarına katıldığı dönemde, komutanlarına radyasyon seviyeleriyle ilgili yanlış bilgi vermekle suçladı.

Tsunami kaynaklı devasa dalgalar Fukuşima santralinin soğutma sistemlerini devre dışı bırakmış, reaktörlerde çekirdek erimesine sebep olmuş ve geniş bir bölgeye radyasyon saçılmasına sebep olmuştu.

Denizcilerin avukatı TEPCO ve Japon hükümetinin ısrarla ''USS Reagan ve mürettebatı için radyasyon sızıntısının hiç bir tehlike oluşturmadığı, herşeyin kontrol altında olduğunu ve onlara güvenmeleri gerektiğini'' söylediğini belirtti.

''Japon yetkililer ısrarla acil bir durum veya insan sağlığına tehdit olmadığını söylerken kendi ağızlarıyla Fukuşima'da reaktörlerde çekirdek erimesi olmadığını söylediler''.

Dava dosyası TEPCO'yu umursamaz ve ihmalkar olmakla ve uçak gemisinin mürettebatını radyasyona maruz bırakmaktan ve güvenli olmayan bir santral tasarlamaktan sorumlu tutulması gerektiğini iddia ediyor.

Davada davacılardan nükleer felaketin sonuçlarının saklandığı, santrale çok yakın bir bölgeye gönderildikleri ve davacıların ömür boyu baş etmek zorunda olduğu radyasyon zehirlenmesinin ve çekecekleri zararların engellenebileceğini iddia ediyor.

Uçak gemisinin mürettebatından Kim Gieseking felaketin yaşandığı dönemde şu anda bir yaşında olan kızına hamileydi ve davacılar arasında onun ismi de yer alıyor.

Denizcilerin her biri zararlardan ötürü 10 milyon dolar, cezai zararlardan 30 milyon dolar ve tıbbi kontroller ve tedavileri için 100 milyon dolarlık bir fon talep ediyor.

Kyodo News'in haberine göre TEPCO Fukuşima felaketinin yönetimi ile ilgili kendilerine farklı bir ülkede açılan ilk davanın bu olduğunu belirtti.

Şirket ''Elimize dava dosyalarının henüz ulaşmamış olması sebebiyle daha fazla yorum yapmaktan kaçınıyoruz'' dedi.

Ekim ayında TEPCO, olası politik, finansal ve itibar maliyetlerinin risklerinden korkması sebebiyle tsunaminin risklerini olduğundan az gösterdiğini kabul etmişti.

Geçen ay TEPCO Japon Fukuşima nükleer santrali felaketinin temizliğinin ve zararların karşılanmasının maliyetinin iki katına çıkarak 125 milyar dolara ulaşabileceğini söylemişti.

 

Kaynak: AFP